top of page

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT-Cognitive Behavioral Therapy) jest obecnie uważana za złoty standard w dziedzinie psychoterapii. Spowodowane jest to dużą ilością badań naukowych potwierdzających skuteczność metod terapeutycznych stosowanych w tym nurcie. Na chwilę obecną CBT jest terapią najbardziej zintegrowaną z naukową wiedzą o przetwarzaniu informacji przez człowieka. Jest to też terapia rekomendowana przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne jako terapia „pierwszego rzutu” w zróżnicowanych problemach natury psychicznej.

Dla każdego, kto czuje, że utknął ze swoimi problemami w miejscu. CBT to nie tylko terapia, ale i swego rodzaju warsztat, którego uczy się Klient, aby w przyszłości potrafić zmierzyć się z problemami samemu za pomocą narzędzi, które zdobył w trakcie psychoterapii. Klient w procesie psychoterapii staje się swoim własnym psychoterapeutą.

W CBT zakładamy, że to w jaki sposób myślimy i interpretujemy wydarzenia życiowe wpływa na to jak się zachowujemy i czujemy. Poprzez przemianę myślenia i interpretowania różnych sytuacji możemy zmieniać nasze odczucia. Terapeuta zaś pomaga nam odkryć niekonstruktywne interpretacje i nadać im nowe znaczenie.

Nie jesteśmy w stanie kontrolować świata i sytuacji w jakich się znajdziemy, ale możemy nauczyć się kontrolować swoje myślenie i nadawanie znaczenia tym sytuacjom.

Skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej oraz czas jej trwania zależy od motywacji Klienta do zmiany i jego gotowości do wysiłku związanego z analizą swoich myśli, który wiąże się również z pracą własną między sesjami.

W trakcie terapii możemy pracować nad jednym konkretnym problem z jakim boryka się klient lub z całym węzłem problemów, który możemy krok po kroku rozsupływać. Od charakteru problemów uzależniony jest czas trwania terapii, który zwykle ustalamy przy podpisaniu kontraktu terapeutycznego po 1-3 spotkaniach diagnostycznych.

Kontrakt terapeutyczny to nic innego jak po prostu zasady współpracy między psychoterapeutą, a Klientem. Określa wszystkie formalności takie jak czas trwania sesji, odwoływanie spotkań, rodzaje płatności, zmiany terminu wizyty, zachowanie tajemnicy zawodowej oraz wiele innych aspektów. Wszystko po to, żeby współpraca przebiegała płynnie i transparentnie.

Pamiętaj, że to zupełnie normalne, że przed pierwszym spotkaniem możesz odczuwać lęk i obawy. Jest to dla Ciebie, prawdopodobnie, nowa sytuacja i nie do końca wiesz, czego się spodziewać.

Pierwsze spotkanie będzie wyglądało nieco inaczej niż późniejsze. Na pierwszej wizycie poznamy się, opowiesz mi o sobie, o tym z jakim problemem do mnie przychodzisz. Nie bój się, jeśli nie potrafisz doprecyzować co Cię trapi. Będę zadawała Ci pytania, które pomogą nam dojść do sedna problemu. Wstępnie ustalimy oczekiwania i nakreślę jak będą wyglądały nasze spotkania. W zależności od natury Twoich problemów możemy poświęcić jeszcze jedno spotkanie na głębszą diagnostykę, a następnie zaznajomię Cię z tym jak wygląda kontrakt terapeutyczny. Jeżeli forma spotkań będzie Ci odpowiadała na następnych wizytach bierzemy się do pracy.

Oprócz tego, że zajmuję się psychoterapią, jestem także dyplomowanym psychologiem. Obowiązuje mnie tajemnica zawodowa oraz Kodeks Etyczno-Zawodowy Psychologa na którym opieram zasady współpracy z Klientem. Z tajemnicy zawodowej zwalnia mnie tylko sytuacja, jeśli Klientowi lub komuś z jego otoczenia grozi niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia oraz w przypadkach przewidzianych w obowiązujących przepisach prawnych.

Możesz liczyć na całkowitą dyskrecję dotyczącą przebiegu terapii oraz poufność Twoich danych osobowych.

bottom of page